close
متخصص ارتودنسی
Code Center
ریز تراشه برای کنترل وضع بیماران قلبی از راه دور

جديدترين خبرها


ریز تراشه برای کنترل وضع بیماران قلبی از راه دور


رجینال یانگمن یکی از اولین بیماران بریتانیایی است که ریز تراشه ای کاملا جدید را درون بدنش قرار داده است که می تواند جانش را نجات دهد.

این حسگر بسیار کوچک و بی سیم در شریان ریوی قلبش کار گذاشته شده است و پیش از آنکه عارضه ای نمایان شود هر نوع بدترشدن وضعیت کارکرد قلب او را از راه دور به پزشکان خبر می دهد.

یکبار در روز رجینال روی یک پرتونگار دراز می کشد و داده های حسگر به بیمارستان انتقال داده می شود و پزشک می تواند با دریافت هر نشانه ای از بدترشدن وضع بیمار، دوز دارو را تغییر دهد.
سال گذشته آقای یانگمن به خاطر نارسایی قلبی هفت بار به اورژانس بیمارستان مراجعه کرد. اما از دو ماه پیش که این دستگاه درون بدن او کار گذاشته شده هیچ مشکلی نداشته است.
حسگر موسوم به “کاردیوممس” (CardioMEMS) با عمل جراحی جزئی با استفاده از کاتِتر قلبی در کنار قلب کار گذاشته می شود. کاتتر لوله ای باریک است و از مسیر رگی که از پا می آید آن را به قلب می رسانند.
کاتتر قلبی، یک لوله باریک و قابل انعطاف است که از طریق عروق به داخل سیستم جریان خون نفوذ می کند. با آن می توان مایعات را به بدن بیمار تزریق کرد. فرایند ورود کاتتر به داخل بدن «کاتترگذاری» نام دارد.
وقتی حسگر که باتری یا قطعه قابل تعویض ندارد در جایش قرار بگیرد، مرتبا از تغییرات فشار خون در شریان ریوی خبر می دهد.
اولین آزمایشهای این ابزار جدید برای سازمان ملی خدمات درمانی در بیمارستان سلطنتی برامپتون در لندن انجام می گیرد. هدف این است که معلوم شود آیا با این فناوری می توان مراقبت از بیماران را بهتر و در هزینه ها صرفه جویی کرد.
بررسی گسترده ای در ایالات متحده آمریکا نشان داده است که با داده گیری مرتب از بیمار، پزشکان می توانند تعداد مراجعات اورژانس را تقریبا یک سوم کمتر کنند. در بریتانیا ۹۰۰ هزار نفر از نارسایی قلبی رنج می برند و کنترل نارسایی قلبی مشکل است.
مارتین کاووی، پزشک متخصص قلب می گوید: «برای برخی بیماران رسیدن به وضعیتی متعادل بسیار مشکل است، درست مثل راه رفتن روی طناب. باید نگران کم و زیاد شدن مایعات، درمان بیش ازحد یا کمتر از حد لازم بود. واقعا امیدواریم که این تراشه کوچک اط


مـا را در تلگـرام دنبال کنید ◄Telegram.Me/Emrouzna


برچسب ها : تحقیق پزشکی, فناوری های جدید, بریتانیا, ریزش تراشه, کنترل وضع بیماران قلبی,