شورای اردبیل از سردرگمی در انتخاب شهردار رنج می‌برد


رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اردبیل گفت: سردرگمی شورای شهر در انتخاب شهردار آینده و برخی رفتارهای نامتعارف نگرانی‌هایی را در جامعه ایجاد کرده است.

به گزارش امروزنآ به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، حسین افسانه عصر دیروز در جلسه انتخاب شهردار اردبیل اظهار کرد: ما باید تابع قانون و مقررات مربوط به انتخاب شهردار از بین همه گزینه‌ها باشیم و عدالت ایجاب می‌کند که بدون تقلیل کاندیداها همه در اوج اخلاص به برنامه‌های کاندیداهای شهرداری اردبیل رای داده و گزینه نهایی را هر چه سریع‌تر معرفی کنیم تا سردرگمی‌هایی که در شورا، شهرداری و شهرمان وجود دارد هر چه سریع‌تر برطرف شود.
وی با بیان اینکه برخی رفتارها در شورای شهر رفتارهایی نامتعارف و از جنس بی‌اعتمادی است، گفت: اگر قرار بود سوال و جوابی از کاندیداهای شهرداری انجام شود چرا به یکباره آن را لغو کردند و یا استعفای سالار شاکر از اعضای شورای شهر برای عهده‌داری سمت شهرداری به لحظات آخر کشیده است ما به هیچ‌وجه حق نداریم از موقعیت و جایگاهمان سوءاستفاده کنیم چراکه این رفتارها جفا در حق دیگران است.
افسانه عنوان کرد: اگر ما هشت کاندیدای شهرداری را به صحن علنی دعوت می‌کردیم ممکن بود آنها با مشاهده فضای کاری اعلام انصراف و یا کناره‌گیری می‌کردند که بدون توجه به مهیا کردن این شرایط شاهد انصراف کاندیدایی از بین شورا هستیم.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر اردبیل ادامه داد: تاکنون سراغ نداریم که یک وزیر در زمان رای اعتماد انصراف بدهد و یا بخواهد از سمت خود کناره‌گیری کند.
افسانه با اشاره به استعفای صفری از کاندیدای شهرداری اردبیل که در روز گذشته این استعفا را اعلام کرده است، گفت: هر چند این استعفا نیز مخدوش است و در این شرایط نباید اتفاق می‌افتاد اما با توجه به اینکه این استعفا ثبت شده و در دستور جلسه قرار گرفته برای ما قابل قبول است.
باید هر 16 کاندیدای شهرداری را دعوت کنیم
محمد اصلانیان با بیان اینکه عدالت در حق 16 کاندیدای شهرداری اردبیل اجرا نشده و ما بی‌دلیل اسم هشت نفر را خط زده‌ایم، گفت: بنده پیشنهاد می‌کنم که عدالت رعایت شده و هر 16 نفر در تصدی پست شهرداری برنامه‌هایشان را اعلام کنند.
وی افزود: استعفای دقیقه 90 شاکر به هیچ وجه قابل قبول نیست و ما آن را نمی‌پذیریم.
لیلا تقوی دیگر عضو شورای اسلامی شهر اردبیل نیز با بیان این مطلب که چرا هشت گزینه برای پرسش و پاسخ دعوت نشده‌اند، گفت: قرار بود سوابق و توانمندی‌های این هشت گزینه در اختیار اعضای شورای شهر قرار بگیرد تا مطالعاتشان را کامل کنند در حالی که شاهد انصراف تعدادی از کاندیداها در دقیقه 90 هستیم که این ظلم در حق دیگران است.
تنها عضو بانوی شورای شهر اردبیل ادامه داد: در جلسه قبل به اجماع رای‌گیری شده و قرار بود پرسش و پاسخ از کاندیداها انجام شود که بنده معترض رفتار مدیریت شورا هستم که در این زمینه جوابگو نبوده و برنامه‌ این کاندیدا نیز بررسی نشده است.
تقوی وقت‌کشی در انتخاب شهردار اردبیل را مناسب ندانست و گفت: وقتی به مردم قول می‌دهیم که تا نیمه شعبان شهردار اردبیل انتخاب می‌شود دیگر وقت‌کشی بی‌معنا است.
دبیر دوم شورای شهر اردبیل افزود: باید رفتارها عادلانه و منصفانه انجام شود و شهردار اردبیل با توجه به سوابق، ‌تجربیات و توانمندی‌ها هر چه سریع‌تر انتخاب شده و مدنظر قرار گیرد.
سالار شاکر نیز به عنوان نائب رئیس شورای شهر اردبیل به تفاوت انتخابات با مجلس و ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: فرایند انتخابات مجلس و ریاست جمهوری متفاوت‌تر از فرایند انتخاب شهردار است و ما اگر تعللی در انتخاب شهردار داشته باشیم همچون شورای شهر بیله‌سوار باید منتظر منحل شدن پارلمان محلی باشیم.
وی تصریح کرد: بنده اگر استعفا داده‌ام کار خطا و اشتباهی نکرده و خارج از ضابطه و قاعده حرکتی نداشته‌ام چراکه این حق بنده است که با عزت و شوکت تمام از رقابت برای کسب تصدی شهرداری اردبیل کنار رفته و برای سایر کاندیداها فضای رقابت را فراهم آورم.

برچسب ها : انتخاب شهردار اردبیل, حسین افسانه, شورای اسلامی شهر اردبیل, اخبار استان اردبیل, شهردار اردبیل, رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اردبیل,