ساخت بزرگترین شبکه گاز جهان در ایران/تولید ۱ میلیارد مترمکعب گاز

​معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران بزرگترین شبکه گاز جهان را ساخته است، گفت: به زودی تولید گاز کشور از مرز یک میلیارد مترمکعب در روز عبور می کند.
به گزارش امروزنآ به نقل از خبرنگار مهر، حمیدرضا عراقی امروز در گردهمایی پیمانکاران صنعت گاز با اشاره به تدوین برنامه های جدید توسعه ای در صنعت برق ایران، گفت: براساس اهداف برنامه ششم توسعه ظرفیت تولید روزانه گاز طبیعی ایران باید از مرز یک میلیارد مترمکعب عبور کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در هیچ یک از کشورهای جهان به اندازه ایران مردم و صنایع به گاز طبیعی وابستگی ندارند، تصریح کرد: در شرایط فعلی سهم گاز طبیعی در سبد انرژی کشور به حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه شرکت گاز در ساخت و توسعه پالایشگاه ها، خطوط انتقال و بهره برداری از تاسیسات گازی باید دو برابر ٥٠ سال گذشته فعالیت و سرمایه گذاری داشته باشد، اظهار داشت: علاوه بر این برنامه های جدیدی به منظور توسعه تجارت بین المللی گاز تدوین و در دستور کار اجرا قرار گرفته است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در کنار اجرای برنامه‌های جدید توسعه‌ای رعایت ضوابط ایمنی، بهداشت و محیط زیست هم یکی از سیاست‌های کلان و کلیدی صنعت گاز کشور است، تبیین کرد: در طول یک دهه گذشته تاکنون ایران صرفا گاز صادر می‌کرد اما اکنون علاوه بر صادرات تأمین‌کننده بزرگترین شبکه گازرسانی در جهان است.

معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه پیمانکار، مشاوران و کارفرمایان اچ. اس. ای باید تمام شرایط لازم را در پروژه‌ها داشته باشند تاکید کرد: در غیر این صورت هیچگونه کوتاهی در اجرای پروژه‌ها را از طرف آنها قبول نخواهیم کرد.

عراقی با بیان اینکه هم اکنون صنایع گاز در جهان جزو صنایع با ریسک بالا و حتی یکی از خطرناک ترین صنایع جهان به شمار می رود، تاکید کرد: با توجه به حجم عظیم فعالیت های عمرانی در دست اجرا باید رعایت اصول ایمنی (اچ. اس. ای) نیز مورد توجه قرار گیرد تا حادثه ای در صنعت گاز رخ ندهد.

وی همچنین با اشاره به افزایش قابل توجه گازرسانی به واحدهای نیروگاهی و کاهش مصرف سوخت مایع در این واحدها خاطرنشان کرد: با افزایش گازرسانی امکان افزایش صادرات فرآورده های نفتی فراهم می شود

برچسب ها : ساخت بزرگترین شبکه گاز جهان در ایران, بزرگترین شبکه گاز جهان,