close
متخصص ارتودنسی
Code Center
خطری که جای جای ایران را تهدید می کند

جديدترين خبرها


خطری که جای جای ایران را تهدید می کند/۳۰ زمین لرزه بالای ۴ ریشتر در ۶۵ روز


 از دهه ۵۰ تا کنون هر ۱۰ سال یک بار زمین لرزه ای به بزرگی بیش از هفت ریشتر در ایران به وقوع پیوسته. در ۶۵ روز گذشته، ۳۰ زمین لرزه به بزرگی بیش از چهار ریشتر در ایران رخ داده. در ۴۰ سال اخیر ۳۰ درصد زمین لرزه ها در ایران بیش از ۱۰ هزار کشته داشته است.

به گزارش امروزنآ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دومین همایش ملی زلزله با حضور رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین برگزار شد.


این همایش با مشارکت گروه تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی و با حضور جمعی از دانشگاهیان، مهندسان، استادان، مدرسان و اعضای هیئت علمی دانشگاه به اجرا درآمد.


محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، علی‌محمد آهنی رئیس مدیریت بحران استانداری قزوین، حافظ باباپور مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، سیدابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه امام خمینی، حامد مانی‌فر مدیرکل راه و شهرسازی قزوین، ساعد معارفی عضو هیئت‌ مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و دیگر اعضای هیئت‌ مدیره، بنیامین محبی دبیر علمی دومین همایش ملی زلزله از مسئولان حاضر در این مراسم بودند.

معارفی، عضو هیئت‌ مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در این همایش گفت: افق چشم‌انداز این سازمان توجه ویژه به بخش‌های علمی و آموزشی در کنار امور نظارتی سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین است.


وی افزود: در سال گذشته به طور میانگین هر 10 روز یک بار در این سازمان همایش، کنفرانس یا سمیناری برگزار شده که این میزان در سطح کشوری بی‌نظیر است و امیدواریم با همکاری و همراهی دیگر دستگاه‌های اجرایی افق چشم‌انداز سازمان نظام مهندسی قزوین هر چه زودتر محقق شود.


شکرچی‌زاده رئیس مرکز مطالعات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این برنامه بیان کرد: زلزله مقوله‌ ای است که آسیب های فراوانی به کشور ما وارد کرده است و پیشی‌بینی می‌شود در صورتی که تغییری در رفتار خود ایجاد نکنیم این ضربات همچنان ادامه داشته باشد.


وی افزود: از دهه 50 تاکنون هر 10 سال یک بار زلزله‌ای به بزرگی بیش از هفت ریشتر در ایران به وقوع پیوسته و هر یک خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته است.


رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: مناطق طبس، اهر و ورزقان از جمله مناطق زلزله‌ خیز است که هر چند سال یک بار آسیب می‌بیند و زلزله در آن کشته‌هایی بر جای می‌گذارد.


این مسئول عنوان کرد: در 65 روز اخیر از 28 ژانویه تا پنجم آوریل 30 زلزله به بزرگی بیش از چهار ریشتر در ایران و حتی یک مورد به بزرگی پنج ریشتر در کرمان اتفاق افتاده است.


رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: وضعیت لرزه‌ خیزی در ایران مخاطره‌ آمیز است و در 40 سال اخیر 30 درصد زلزله‌ها در ایران بیش از 10 هزار کشته داشته است.


وی تاکید کرد: این در حالی است که ایران تنها یک درصد جمعیت جهان را در خود دارد و از همین رو 30 برابر ظرفیت خود از زلزله‌ها آسیب دیده‌ایم.


شکرچی‌ زاده تصریح کرد: گسل‌ های زیادی در منطقه وجود دارد و به همین علت باید با گسل‌ ها و مسائل ناشی از زلزله کنار بیاییم و مسئله را حل کنیم.


رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: امروزه در حوزه ساخت و ساز نیز به علت حوادث و مشکلاتی که رخ داده است، باید کارهای فراوانی نیز صورت گیرد.


وی افزود: برای یکایک مهندسان و مراکزی نظیر مرکز تحقیقات که در این حوزه مسئولیت جدی دارند، تعهد مهمی است که بخش عمده‌ای از فعالیت خود را به مقابله با زلزله اختصاص دهند.

 

شکرچی‌ زاده همچنین گفت: می‌توان فضای همکاری مشترک از نظر اجرایی شدن آئین‌نامه‌ها و اجرای طرح‌ های پژوهشی فراهم آورد و مرکز تحقیقات نیز از طرح‌ های دانشگاهیان استقبال می‌کند.

 


مـا را در تلگـرام دنبال کنید ◄Telegram.Me/Emrouzna


برچسب ها : همایش ملی زلزله, زلزله,