شنبه 30 تیر 1397
سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان از سفر هیئتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران خبر داد.
محل تبلیغات شما

▼ جـدیـدتـریـن هـا ▼


تبلیغات
موضوعات سایت
آمار سایت
 • آمار مطالب
 • کل مطالب : 1223
 • کل نظرات : 891
 • آمار کاربران
 • کل کاربران : 9064
 • افراد آنلاین : 4
 • آمار بازدید
 • بازدید امروز : 346
 • بازدید دیروز : 763
 • بازدید کل : 1,820,581
 • اطلاعات
 • امروز : شنبه 30 تیر 1397
 • مرورگر شما :
اتاق آرزو
تبلیغات
خرید لوازم منزل
دانلود انواع فایل
خرید کارت شارژ
بازی آنلاین
پایگاه علمی فرهنگی تلسمیک
تبادل لینک رایگان
فروش دامنه
اخبار آب ایران
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
هیئت آژانس انرژی اتمی امشب به ایران می آید/ساخت نیروگاه جدیدباچین
 • تعداد بازدید : 157
 • هیئت آژانس انرژی اتمی امشب به ایران می آید/ساخت نیروگاه جدیدباچین


  سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان از سفر هیئتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران خبر داد.

  به گزارش امروزنآ به نقل از خبرنگار مهر، بهروز كمالوندي معاون بین الملل سازمان انرژی اتمی کشورمان در بيان امتيازاتي كه در مذاكرات لوزان به دست آمد گفت: توليد صنعتي ١٩٠ هزار سو حفظ مي شود و اما اكنون به يك ميليون سو فكر مي كنيم. كه شامل ٥ نيروگاه مي شود.

  وي تاكيد كرد: اكنون با روسيه براي ساخت دو نيروگاه قرارداد بسته ايم و چين هم وارد مي شود.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تيم اژانس بين المللي انرژي اتمي امشب وارد تهران مي شود.

  کمالوندی گفت: پارامتر دیپلماسی زمان موفقیت را نشان می‌دهد که خصومت را به حداقل ممکن کاهش دهیم. در چنین شرایطی اکنون موضوعات مختلفی وجود دارد که یکی از موضوعات، مساله هسته‌ای ایران است و در این مسیر برای حل پرونده هسته‌ای دو حالت وجود دارد؛ یک حالت این است که تقابلی عمل کنیم که نتیجه آن افزایش فشارها و تهدیدها می‌شود. البته حسن‌هایی نیز دارد که می‌تواند باعث افزایش انگیزه، رشد و شکوفایی شود.

  وی با اشاره به این مسئله که در نتیجه تحریم‌ها و فشارها، طرف مقابل به اهداف خود نرسیده است اما نمی‌توان گفت که مشکلات اقتصادی برای ما ایجاد نشده، بیان کرد: حالت دوم درباره حل موضوع هسته‌ای این است که مذاکره کنیم؛ مذاکره‌ای که دستاوردها را حفظ و نگرانی‌های آنها را به حداقل برسانیم و حداکثر منافع با حداقل نگرانی‌های طرف مقابل مورد توجه قرار گیرد.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان کرد: بین دو روش مذکور به نظر می‌رسد روش دوم عاقلانه‌تر شود و به نفع آنها هم است. در مذاکره می‌توان در عین مذاکره، تفاوت‌های ایدئولوژیک داشت و طرفین می‌توانند به یکدیگر احترام بگذارند و وارد گفت و شنود شوند که البته در چنین شرایطی ما وضعیت بهتری نسبت به طرف مقابل داریم، چرا که آنها دارای تناقضات زیادی هستند.

  کمالوندی با بیان اینکه مذاکرات در طول بیش از ۱.۵ سال گذشته با این رویکرد به طور جدی پیگیری شده است، اظهار داشت: در گذشته تلقی دوستان خوب ما این بود که مذاکرات را در ابعاد فنی و حقوقی پیگیری کنیم و در صورتی که بتوانیم از آژانس یک تاییدیه بگیریم که برنامه ایران صلح‌آمیز است، همه چیز حل می‌شود؛ این برداشت غلط از وضعیت دنیا است.

  وی با بیان اینکه آژانس یک تشکیلات حقوقی است، گفت: کشورهای طرف مقابل هر جایی که موضوع مخالف منافع‌شان باشد، وتو می‌کنند.

  اذن مقام معظم رهبری برای مذاکره با آمریکا در زمان صالحی

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی به تصمیم‌گیری درباره مذاکره بین ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت: زمانی که آقای صالحی در وزارت امور خارجه بودند، این اذن را از مقام معظم رهبری گرفتند که مذاکره با آمریکا در سطحی و تنها در موضوع هسته‌ای صورت گیرد که در آن زمان مذاکرات در عمان توسط آقای برنز و آقای خاجی از طرف ما صورت گرفت.

  کمالوندی ادامه داد: در اولین جلسات با عمان مشخص شد که اگر قرار است دعوا را حل کنیم، باید با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم. ما به روسیه و چین نیز گفته‌ایم که با آنها دعوایی نداریم. ظاهر امر این است که آنها در طرف مقابل نیز هستند.

  وی اظهار داشت: در اواخر کار آقای صالحی، مذاکره با آمریکا شروع شد و در دولت جدید شتاب بیشتری گرفت و در سطح بالاتر و وزرا البته تنها در موضوع هسته‌ای ادامه یافت و پیشرفت‌هایی به وجود آمد.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای ایران مانند برخی از کشورها همچون لیبی وارداتی نیست، اظهار داشت: آنها می‌دانند که اگر سانتریفیوژ را از ما بگیرند، برنامه هسته‌ای ما نابود نمی‌شود. ما اکنون  هم تخصص فوق‌العاده‌ای داریم و اگر سانتریفیوژها را هم بگیرند، می‌توانیم از صفر شروع کنیم.

  کمالوندی با تاکید بر اینکه آنها در ابتدا حتی می‌خواستند با حمله نظامی، موضوع را حل کنند بیان کرد: آقای اوباما در جایی گفت که من اگر می‌توانستم پیچ و مهره‌های برنامه هسته‌ای را هم نابود می‌کردم، اما آنها نتوانستند و تلاش کردند تا چیزی را که نتوانستند به دست آورند، در مذاکره به نتیجه برسانند. ما هم می‌خواستیم که نگرانی‌های طرف مقابل را به حداقل برسانیم و مذاکرات جدی در ۱.۵ سال گذشته بر همین مبنا پیگیری شد.

  اصرار ما بر مواضع، مذاکرات را طولانی کرد

  وی تاکید کرد: مقاومتی که در ۱.۵ سال گذشته صورت گرفته و اصرار ما بر مواضع، باعث طولانی شدن مذاکرات شد و تقریبا توانستیم چیزهایی را که می‌خواستیم، به دست آوریم.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطر نشان کرد: در حوزه فنی بهترین حالت این است که هیچ محدودیتی نداشته باشیم و بتوانیم در عین حال پیشرفت کرده و تکنولوژی‌ها را وارد و ثابت کنیم، اما در مذاکره باید چیزهایی را بگیریم و چیزهایی را بدهیم.

  کمالوندی گفت: نگاه سازمان انرژی اتمی این بوده است که به لحاظ فنی، صنعت ما شادابی را حفظ کند و طوری نشود که ما محدود کردن فعالیت‌ها، نتوانند خود را احیا کنند و ما این امر را به دست آورده‌ایم.

  وی با اشاره به اینکه دستاورد مهم ما غنی‌سازی بوده است، بیان کرد: ما به یکی از ۱۰ کشور دنیا تبدیل شده‌ایم که دارای غنی‌سازی است. در حال حاضر کره دارای توربین ۱۴۰۰ مگاواتی است ولی اجازه غنی‌سازی ندارد و مواد غنی شده را وارد می‌کند؛ این همان کاری است که ما قرار بود در زمان شاه انجام دهیم.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اشتباهی نیز در گذشته صورت می‌گرفت که حتی آن را با عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکرات عنوان می‌کردند و این بود که طرف مقابل حق غنی‌سازی ما را به رسمیت بشناسد. این در حالی است که غنی‌سازی حق مسلم ما بوده و نیازی به شناسایی طرف مقابل ندارد. آنچه می‌توانیم بخواهیم، رفع موانع است نه به رسمیت شناختن حق.

  کمالوندی با اشاره به اینکه شناسایی این حق در زمانی شرط مذاکره شده بود و این یک اشتباه استراتژیک بود، اظهار داشت: متاسفانه آن زمان فضا این‌طور باز نبود که همه بتوانند صحبت کنند و نظرات را عنوان کنند. اکنون فضا طوری شده که بحث‌های دائمی وجود دارد و حتی درخواست می‌کنند جزئیات مذاکرات را اعلام کنیم. در آن زمان تنها مباحث کلی مطرح می‌شد و خیلی اجازه پرداخت رسانه‌ای وجود نداشت.

  عدم اجرای توافق، پرستیژ بین‌المللی آمریکا را مختل می‌کند

  وی با بیان اینکه غنی‌سازی پس از یک محدودیت دوره‌ای و رفع نگرانی‌ها، طبق برنامه قبلی دنبال می‌شود اظهار داشت: شش قطعنامه شورای امنیت که البته جزو حقوق سخت تلقی می‌شود، برداشته خواهد شد. البته طبق قوانین بین‌المللی هیچ کشوری را نمی‌توان ملزم به اجرای کاری کرد و حتی در مورد توافق آینده نیز ما می‌توانیم قرارداد را اجرا نکنیم و آمریکا هم می‌تواند چنین کاری را انجام دهد. اما این کار به لحاظ پرستیژ بین‌المللی برای این کشور مشکل‌ساز خواهد شد.

  :: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
  تاریخ : سه شنبه 25 فروردين 1394 موضوعات : سیاست ,
  برچسب ها : بهروز کمالوندی , انرژی اتمی ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  تبلیغات
 • برای تبلیغ سایت یا محصولات خود با ما تماس بگیرید.